Úvod
Novinky na webu
Základní informace
Obecní úřad
Úřední deska
Aktuální události 2008
Archiv aktualit z obce
Kalendář akcí 2008
Proběhlé kulturní akce
Zajímavosti v okolí
Fotogalerie
Odkazy a kontakty
650 let obce
Znak a prapor obce
SDH Velké Svatoňovice

Velké Svatoňovice Markoušovice Obyvatelstvo obce Počasí a klima obce Historie V.Svatoňovic Tvrz "Na Valech"

 

Základní informace o obci Markoušovice

     Obec pod Jestřebími horami (498 m n.m.), připomínaná roku 1542. Od roku 1976 součást Velkých Svatoňovic. Historický vývoj byl byl rozdílný - zatímco Velké Svatoňovice byly vždy českou obcí, Markoušovice byly od 14. století osídlovány Němci a podpisem dokumentu v roce 1939 připojeny v Německu. Většina českého obyvatelstva se musela vystěhovat a byla nahrazena německými osídlenci. Po osvobození byla část německého obyvatelstva odsunuta a obec osídlena rodinami především z Českomoravské vysočiny.

Za prohlídku v obci stojí

 • Barokní kostel sv. Jana Křtitele, z let 1771-78, zapsaný v seznamu chráněných památek. Je to jednolodní kostel s půlkruhovým presbytářem a věží na západní straně. Na hlavním oltáři je Pacákovo dřevěné sousoší z roku 1730, oltářní obraz křest Kristův je od trutnovského malíře I. Russa. Kříž z roku 1811 s reliéfy je na soklu. Pro nádhernou akustiku jsou v kostele pořádány varhanní koncerty.
   

 • Dům čp. 1, původní zemědělská usedlost, snad z roku 1574, bývalá "šulcovna", v roce 1771 (za katastrofální neúrody) zde přenocoval císař Josef II. Jeho litinová socha stávala před zdejší školou a nyní je umístěna v zahrádce domku čp. 95 na horním konci obce (socha je po renovaci).  
   

 • Zajímavostí Markoušovic je i chráněná lokalita bledulí - bledulová louka nacházející se nad obcí směrem k Jestřebím horám a araukarity (zkamenělé dřevo stromů), nacházející se různě v okolí a u mnoha stavení v obci.

Turistika

    Markoušovice jsou ideálním turistickým východiskem do Jestřebích hor. Můžete navštívit nedaleké výletní místo Paseka, které se nachází na hřebeni Jestřebích hor. O víkendech jsou v provozu obě zdejší chaty - jak Řehákova hospoda tak i chata Čepelka. Z Pasek je možné pokračovat na nedaleký nejvyšší vrchol Jestřebích hor - 738 m vysoký Žaltman s volně přístupnou a vzorně udržovanou železnou rozhlednou. Pokud se z Pasek vydáte na druhou stranu, tj. směrem k Trutnovu, můžete podniknout výlet k bývalé chatě Milerovce a odtud do Petříkovic, nebo se vrátit přes Slavětín a Radvanice zpět na Paseky. Cestou vás bude provázet síť opevnění z druhé světové války. Cestou z Milerovky do Slavětína minete nedávno zrestaurovaná boží muka.

Praktické informace

 • Hostinec Markouš

 • Pošta Úpice, PSČ 542 32

 • praktický lékař - Velké Svatoňovice, MUDr. Spirovská, tel. 499 881 818

 • obecní úřad Velké Svatoňovice, tel. 499 881 860
   

Zpět na začátek